Dobrman

Dobrman (anglicky: Dobermann) je psí plemeno vyšlechtěné v Německu v 19. století za účelem obrany a hlídání pána. Je největší z pinčů. Dnes se používá jako služební pes a společník.

Historie plemene
Dobrman byl vyšlechtěn v 70. letech 19. století Němcem Louisem Dobermannem, podle kterého je plemeno pojmenováno.. Ten k jeho vyšlechtění použil rotvajlera, německého pinče, anglického greyhounda, výmarského ohaře krátkosrstého a manchesterského teriéra. Pes, kterého chtěl vytvořit měl být nebojácný, temperamentní a učenlivý.

Stavba těla

Dobrman má velmi elegantní postavu - jeho krk je štíhlý, přitom ale velmi dobře osvalený, hlava je nesena vysoko. Hruď má dobrou šířku. Dobrmanova srst je lesklá a hladká, tlapky jsou malé, avšak velmi stabilní, umožňující rychlý pohyb.


Uši dobrmanů byly dříve kupírovány, ale v České republice to dnes zákony zakazují. Ocasy jsou již v mládí zkracovány dodnes.


Chování a nároky dobrmana

Dobrman je inteligentní, vytrvalý, spolehlivý a temperamentní pes, překypující energií. Při náležité důslednosti se lehko vycvičí, pro svoji ovladatelnost a ostrost se dobrman řadí mezi služební plemena. Dobrman se v rodině chová velmi láskyplně, je těsně vázán na svého pána a nerad snáší samotu.
Tento energický pes potřebuje hodně volného pohybu.Jeho srst nevyžaduje zvláštní péči, dobře zvládá horké podnebí a lze ho chovat i ve městě. Nevýhodou krátké srsti je však náchylnost k nízkým teplotám, kvůli které není dobrman vhodný k celoročnímu pobytu venku (je to možné pouze v případě, že má pes k dispozici zateplenou boudu). U jedinců z nekontrolovaných vrhů se může objevit agresivita a kousání ze strachu nebo při špatném vedení nesnášenlivost vůči jiným psům. U dobrmanů se často vyskytují problémy se srdcem, srdeční choroby a dysplazie kyčelního kloubu.Dožívá se v průměru 12 let, ale i dobrmani s vyšším věkem nejsou výjimkou

Základní informace
země původu Německo
Tělesná charakteristika
hmotnost psi: 40–45 kg
               feny: 32–35 kg
výška † psi: 68–72 cm
           feny: 63–68 cm
barva černá s pálením
         hnědá s pálením
Klasifikace a standard
                  skupina FCI 2: Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští honáčtí psi
sekce FCI 1: Pinčové a knírači (s pracovní zkouškou)